SEO - jak zwiększyć ruch

TIP: Jak zwiększyć ruch organiczny w e-sklepie wykorzystując frazy spoza TOP10?

Zajmujesz się sprzedażą online? Dotąd skupiałeś działania SEO na walce o pozycje witryny na najbardziej istotne, ogólne frazy typu: „nazwa produktu”, czy „nazwa produktu + miasto”? Ta walka może być długa i trudna. Wiedz, że można inaczej 🙂

Jeżeli jesteś odpowiedzialny za sprzedaż w e-sklepie to założę się, że często zadajesz sobie przynajmniej trzy takie pytania:

 • Jak zwiększyć sprzedaż w moim sklepie?
 • Jak zwiększyć liczbę konwersji w moim sklepie?
 • Jak zwiększyć ruch w moim sklepie?

W tym tekście odpowiem na ostatnie z tych pytań. Pokażę jak analizować i poprawiać widoczność witryny w organicznych wynikach wyszukiwania. Rozważna realizacja tych działań pomoże Ci też poprawić konwersję i zwiększyć sprzedaż.

Znajdź i popraw pozycje fraz z TOP20

Jedną z taktyk zwiększania ruchu na istniejącej od jakiegoś czasu witrynie jest znalezienie słów kluczowych, dla których witryna ta znajduje się poza TOP10, ale w TOP20 wyników wyszukiwania oraz poprawienie pozycji podstron na te słowa. Brzmi banalnie? Trochę tak jest!

Warunkiem koniecznym do zastosowania tej strategii jest występowanie takich słów poza pierwszą dziesiątką. Jeżeli Twoja witryna ma niewiele podstron, w dodatku podstrony te zawierają niewielką ilość treści, a sama witryna istnieje od niedawna to szanse na występowanie wielu takich słów kluczowych są małe.

KROK 1 – Sprawdźmy na jakie frazy wyświetla się Twoja strona

Analizę widoczności przedstawię na podstawie narzędzia Senuto. Jeżeli nie korzystasz na co dzień z tego narzędzia możesz skorzystać z 14 dniowej, darmowej wersji próbnej.

Po wybraniu „Analizy widoczności” z menu z lewej strony w Senuto i wpisaniu swojej domeny sprawdź raport „Pozycje”, który wyświetla listę wszystkich fraz, na które widoczna jest Twoja witryna.

senuto wybor domeny

Wpisując swoją domenę w narzędziu „Analiza widoczności” w Senuto pamiętaj, aby zdecydować czy interesują Cię również wyniki analizy subdomen.

Ustawiając w raporcie „Pozycje” filtry POZYCJA > 10 i POZYCJA <21 uzyskasz listę fraz, na które Twoja witryna wyświetla się w wynikach wyszukiwania na pozycjach 11-20. 

Dlaczego 11-20, a nie 11-50 albo 11-100? Dlatego, że są to pozycje na tyle bliskie, że osiągnięcie pierwszej dziesiątki wyników wyszukiwania na te frazy będzie wymagało najmniej pracy i czasu. Lista domyślnie sortowana jest od fraz z największą miesięczną liczbą wyszukań i na tych frazach należy się skupić.

Z uzyskanej listy należy odfiltrować frazy zupełnie niezwiązane z Twoim biznesem – zapytania, na które użytkownik nie znajdzie odpowiedzi na Twojej witrynie. Jakie to frazy? Jeżeli sprzedajesz kosiarki, a Twoja witryna wyświetla się na wysokich pozycjach na frazę „trawa cytrynowa” to możesz spokojnie taką frazę odpuścić. Jest bardzo mała szansa, że użytkownik szukający w internecie informacji o tym ważnym składniku kuchni wschchodniej będzie chciał kupić od Ciebie kosiarkę. Oczywiście jeżeli tematyka fraz, które odkryjesz nie jest odległa od tematyki Twojej witryny – możesz ją uzupełnić o odpowiednie treści, aby dać użytkownikowi to czego szukał. 

KROK 2 – Popraw pozycję witryny na wybrane frazy

Proces optymalizacji podstrony pod konkretną frazę może obejmować wiele różnych działań i jest bardzo zależny od budowy Twojej strony. Pamiętaj aby jedną podstronę optymalizować na jedną frazę. Próba optymalizacji jednej podstrony pod kilka fraz może zakończyć się niepowodzeniem Poniżej wymieniam elementarne czynności, które możesz wykonać:

 • Umieść słowo kluczowe na samym początku metatagu title. Badania pokazują, że im dalej słowo kluczowe znajduje się od początku metatytułu tym dalsza jest statystycznie pozycja witryny na to słowo w wynikach wyszukiwania.
meta title slowo kluczowe na poczatku
Wykres przedstawiający zależność odległości słowa kluczowego od początku tagu meta-title od pozycji w wynikach wyszukiwania
 • Wprowadź na stronę dodatkową, unikalną treść powiązaną ze słowem kluczowym. Zobacz w jaki sposób robi to np. Zalando, które bezceremonialnie umieszcza rozbudowanie opisy na podstronach sklepowych kategorii. Dobrze jest jeśli fraza, na którą chcesz wypozycjonować podstronę pojawia się w jej treści kilka razy. Pamiętaj jednak, aby Twoje treści nie były przesycone słowami kluczowymi. Wiele zmian w algorytmie, obniżyło pozycje podstron przesyconych słowami kluczowymi.
zalando rozbudowane opisy kategorii
 • Wprowadź atrybuty ALT opisujące zawartość zdjęcia dla wszystkich zdjęć dotyczących treści strony.
 • Upewnij się, że do interesujących Cię podstron występują linki wewnętrzne (w obrębie Twojej witryny). Najlepiej, aby anchory tych linków były ściśle powiązane ze słowami kluczowymi, na jakie chcesz wzmocnić pozycję podstrony.

KROK 3 – Sprawdź czy pozycja wzrasta czy spada

Od teraz powinieneś codziennie monitorować zmiany pozycji Twojej witryny na słowa kluczowe, które wybrałeś, aby sprawdzić czy Twoje zmiany przyniosły pozytywny skutek. Najłatwiejszym sposobem będzie wprowadzenie ich do systemu, który automatycznie będzie sprawdzał i zapisywał pozycję witryny każdego dnia. Osobiście polecam stat4seo, który jest płatny. Jeżeli potrzebujesz darmowego rozwiązania, spróbuj webpozycja.pl.

screen z webpozycja pl
Screen z narzędzia webpozycja.pl, służącego do monitorowania pozycji fraz

Pamiętaj, że zmiany, które wprowadzisz nie zostaną od razu „zauważone” przez Google. Musisz dać robotowi trochę czasu na zaindeksowanie nowych wersji Twoich podstron. Ile to jest trochę? Od kilku godzin do nawet tygodnia Zależy to między innymi od liczby linków prowadzących do Twojej witryny. Możesz też próbować zgłosić te podstrony ręcznie do zindeksowania w Search Console (W menu Indeksowanie → Pobierz jako Google, a następnie „Poproś o zindeksowanie”).

To wszystko? Jestem już pozycjonerem?

Hmm… w pewnym sensie tak. Ale nie do końca. Pamiętaj, że powyższa metoda jest tylko wycinkiem działań, które można prowadzić w celu zwiększenia ruchu czy wzmocnienia pozycji.

Każda profesjonalna agencja SEO poza analizą słów kluczowych pod kątem potencjału do generowania wartościowego ruchu i poza optymalizacją podstron pod te frazy prowadzi jeszcze działania związane z linkowaniem witryny czy analizą i naprawą wszelkich problemów technicznych związanych m.in. z występowaniem w obrębie witryny takich elementów jak:

 • błędy w nawigacji i linkowaniu wewnętrznym,
 • niepotrzebnie zindeksowane podstrony,
 • obrazy o zbyt wielkich rozmiarach,
 • i wieeele wieeele innych. 🙂

Share your love ;)
Default image
Adrian Kozłowski
Autor bloga, założyciel Clever Wolves, Digital Marketer o kompetencjach w modelu "T". 8 lat pracy dla firm z różnych branży, (m.in: dla wydawnictwa prasowego, agencji digital, sklepu online, czy startupu B2B), pomogło mu zbudować i rozwijać te kompetencje.Na blogu pisze o łączeniu szerokiego spektrum działań digitalowych i ich optymalizacji, w celu zwiększenia konwersji i sprzedaży.

Leave a Reply